Op nieuws "zou kunnen" worden gereageerd, en dat is de realiteit waarmee we te maken hebben, maar ik onderschreef en onderschrijf dat de werkelijke impact van de gebeurtenis"nihil" is. Idem dito voor de AEX, met indexopties en al.
De grotere zijn relevanter, maar die worden geselecteerd of o.a. door beleggingsfondsen gevolgd via internationale indices. AB InBev haalt de Euro Stoxx 50 bijvoorbeeld wel. Dat kun je misschien terugzien aan het scheve marktaandeel van een kleine 25% van AB InBev in Brussel, nog zonder BUD. Alleen de Brusselse top 5 (AB InBev, KBC, argenx, Solvay en UCB) heeft elk een Brussels marktaandeel dat boven 1:20 uitkomt. Barco is geen bierreus, maar een verschil wordt versterkt door overkoepelende indices die o.a. door grote ETF's wel worden gevolgd. In Nederland heeft ASML een (geschat) marktaandeel van 19,22%, tegenover 3,25% voor bierreus Heineken, en zijn er 4 noteringen met een marktaandeel dat boven een verhouding van 1:25 uitkomt (ASML, het Londense Shell, ING en Adyen).
In Portugal heeft men een streep gezet door de 20 van de PSI 20 (de ticker is nog wel PSI20), en is het aantal inmiddels gereduceerd naar 16. De overige zijn relatief klein, en indexopname liet de omzet in die aandelen niet omhoog knallen. Ook niet op de schaal van de Portugese beurs, waar recent in 46 noteringen is gehandeld. Sinds de KV is in Atenor meer dan genoeg gehandeld om in de PSI te komen, maar ook Greenyard, de Nationale Bank, Biocartis en Oxurion zouden kandidaten zijn voor de "PSI20". De verhouding 20 op 46 is misschien een beetje veel, het wordt dan bijna een All Shares-index, maar het illustreert dat de invloed van een terugkeer naar 20 nihil is.
Ik volg specifiek Ibersol weleens, als vergelijkingsmateriaal. Wat beursomzet betreft de nummer 16 van de PSI, en die omzet is vanaf 27 maart slechts een kleine € 25,4 miljoen. In Brussel zit Deceuninck op ruim € 27,9 miljoen. In Portugal zou dat aandeel in de huidige PSI komen, maar grote beleggers gaan dan ook niet opeens Deceuninck kopen "omdat het in de PSI zit". Die (handel in aandelen van een) Belgische concurrent voor Ibersol heeft uiteindelijk voor grote beleggers de schaalgrootte van de BEL Mid,, en dat blijft zo. Eens dus met de CEO, zoals de tekst hierboven is weergegeven. Geen afzwakking van eventuele schrapping uit de BEL 20, maar een onderschreven standpunt.
In de 5Y-koersgrafiek bij Euronext zou je misschien de verwijdering van Unilever uit (de top van) EU-indices kunnen zien, bij de omzet, en zo te zien is dat tijdens een slotveiling niet gebeurd met onbeheersbare market verkooporders. Kan ook niet, met maximaal toelaten koersafwijkingen en min of meer een "must" om op dat ene moment Unilever te moeten verruilen voor een vervanger. Ik gok dat in december 2020 Unilever is verwijderd uit betekenisvollere indices, zonder dat terug te hoeven zoeken, dan de eventuele verwijdering van Barco uit de BEL 20. De BEL 20 is "belangrijk", maar voor velen is voorbeeld ook BUD vanzelfsprekender dan ABI. Impact nihil, en dat komt niet doordat de CEO van Barco dat hoopt. In de lage landen een non-event, in mijn woorden, ondanks dat sommige forumbezoekers er vaak veel van zeggen te verwachten. Een mutatie aan de onderkant.
Maar toch zouden er dus enkelingen op het door De Tijd uitgewerkte artikel gereageerd kunnen hebben, gisteren vlak na de opening of zo. "Zou kunnen". In dat geval eigenlijk "paniekverkopen" zonder concrete reden. Een daling voor willen zijn, die er nooit merkbaar komt. Als Barco al uit de BEL 20 zou gaan verdwijnen. Of iemand die een aanleiding vond om nu de aandelen maar te gaan verkopen, en daarvoor min of meer willekeurig nieuws gebruikte. Leuk artikel, waarschijnlijk populair leesvoer voor hopende of vrezende lezers, maar uiteindelijk een non-event. En, inzake dit onderwerp, een eerlijke CEO.