AMSTERDAM (Dow Jones)--De AEX opent dinsdag naar verwachting vlak tot 1 punt lager in een technische reactie op de in verhouding tot de andere Europese beurzen sterke stijgingen in Amsterdam op maandag.
De AEX-index sloot maandag 2,1% hoger op 324,37 punten, de Midkap won 1,3% en sloot op 525,52 punten en de Smallcap eindigde 0,04% lager op 468,04 punten.
"ING ging maandag hard omhoog, waardoor de beurs als geheel omhoog ging. Vandaag zullen we een technische correctie zien", stelt Corne van Zeijl van SNS Securities. Van Zeijl ziet hoe de cijfergolf grotendeels voorbij is. "In de VS hebben we zo'n 98% van de cijfers gehad, in Nederland ongeveer tweederde. De cijfers in Europa vertonen een duidelijke plus. Hoewel Nederland er goed uitzag, viel het wat tegen in vergelijking met de rest van Europa."
Na de cijfergolf zal de beurs nu ergens anders richting van moeten krijgen. "Van de cijfers zal de beurs geen impulsen meer krijgen, we zullen het van de macrocijfers moeten hebben" stelt Van Zeijl.
Hij noemt het vrijdag in de VS te publiceren banenrapport als belangrijke indicator.
Voor de komende periode voorziet Van Zeijl een op het eerste gezicht wat moeizame koersstijging, maar onderliggend goede winststijgingen. "Als vervolgens de rente niet te veel groeit dan kan de beurs vervolgens ook omhoog", stelt Van Zeijl. De toonaangevende Dow Jones-index eindigde maandag 0,8% hoger op 10.403,79 punten. De breed samengestelde S&P 500 steeg 1,0% tot 1.115,71 punten, terwijl de technologiezware Nasdaq 1,6% won tot 2.273,57 punten.
De Nikkei-225 sloot 0,5% hoger op 10.221,84 punten.
De euro noteert 0,4% lager ten opzichte van de dollar op $1,3517.
Macrodata zoals die geagendeerd staan voor dinsdag betreffen naast de wekelijks terugkerende indicatoren alleen de autoverkopen over februari. Hiervoor zijn, vooralsnog, geen ramingen beschikbaar.
Om 13.45 uur komt de International Council of Shopping Centers (ICSC) like-for-like winkelverkopen tot en met 27 februari 2010 naar buiten met daarin de week- en jaarvergelijkingsbasis. Hierin zijn geen restaurantbezoek en voertuigenverkopen meegenomen. In de week ervoor stegen de verkopen op weekbasis met 2,3 tegen een daling met 1,6% een week eerder en stegen op jaarbasis met 0,9% tegen een daling met 0,7% een week eerder.
Om 14.55 uur volgen de Redbook-omzetindex, een andere retail-indicator. Ook deze loopt tot en met 27 februari en geeft een vergelijking op maandbasis en de veranderingen over 12 maanden en 52 weken. In de week die eindigde op 20 februari kwam de index op maandbasis 1,6% hoger en op jaarbasis 1,9% hoger uit. In beide gevallen betrof het hier geen wijziging ten opzichte van de week ervoor.
om 23.00 uur wordt de wekelijkse consumentenvertrouwensindex van ABC gepubliceerd. Deze loopt tot en met 28 februari, waar eventueel woensdag pas op kan worden gereageerd. De index kwam een week eerder uit op -50 tegen -49 over de week ervoor.
Staatsobligaties sloten maandag lager.
De euro noteerde maandag rond 18.00 uur $1,3498 tegen $1,3592 maandag rond 8.30 uur.
Door Maarten Kolsloot, Dow Jones Nieuwsdienst