Beeld: ABM Financial News
(ABM FN-Dow Jones) De Amsterdamse beurs koerste vrijdagochtend opnieuw lager, waarbij vooral halfgeleiders de weg omlaag vonden na cijfers van Nvidia, die donderdag op Wall Street werden afgestraft.
Kort na de klok van elf uur daalde de AEX met 0,7 procent tot 919,16 punten. Voor de maand februari ligt de AEX nog wel op koers voor een winst van ruim 2 procent.
De beurs had het opnieuw lastig, nadat de Amerikaanse president Donald Trump opnieuw dreigde tarieven op te leggen aan de EU, terwijl de importsancties op goederen uit Canada en Mexico, die eerder werden uitgesteld, nu op 4 maart moeten ingaan. Op Chinese goederen komt een extra heffing van 10 procent.
"Van uitstel is dus geen afstel gekomen, tenzij er op het laatste moment nog een 'deal' wordt gesloten", aldus investment manager Simon Wiersma van ING.
"Je begrijpt dat dit leidde tot nervositeit op de financiële markten. Importheffingen betekenen minder economische groei voor de landen en regio's waarvoor die heffingen gelden, maar ook oplopende inflatiedruk en naar verwachting een groeivertraging in de VS. Het stagflatie-risico neemt hierdoor toe en daar zijn wij als beleggers niet blij mee", aldus Wiersma.
Vanuit Azië kwam vrijdag ook weinig hulp. De Japanse Nikkei index en de Hang Seng index in Hongkong daalden onder aanvoering van techaandelen ongeveer drie procent, terwijl Sydney, Mumbai en Shanghai meer dan een procent prijsgaven.
De Amerikaanse beurzen sloten donderdag met verliezen, wegzakkend in de laatste uren van de handel, nadat resultaten van Nvidia niet konden overtuigen en het aandeel 8,5 procent verloor.
Vanochtend bleek dat in Nederland de afzetprijzen van de industrie in januari opnieuw zijn gestegen, nadat dit in december ook al was gebeurd. Gemiddeld stegen de prijzen met 1,8 procent ten opzichte van januari 2024. In december waren de prijzen nog 1,3 procent hoger dan een jaar eerder.
In Duitsland bleek dat de detailhandelsverkopen in de lift zitten. Op maandbasis namen de verkopen in januari toe met 0,2 procent. In december daalden de verkopen nog met 1,6 procent. Op jaarbasis stegen de Duitse detailhandelsverkopen zelfs met 2,9 procent. Dit na een opwaarts bijgestelde stijging van 2,0 procent in december. Eerder was dit nog 1,8 procent.
De Franse economie is in het vierde kwartaal van 2024 nipt gekrompen. Het bruto binnenlands product van Frankrijk daalde met 0,1 procent op kwartaalbasis, na nog een groei van 0,4 procent in het derde kwartaal. Op jaarbasis bedroeg de groei 0,6 procent.
De inflatie in Frankrijk kwam op jaarbasis in februari uit op 0,8 procent. Dat was in januari nog 1,7 procent.
Vanmiddag om 14:30 uur zijn de ogen gericht op de vrijgave van het PCE-inflatiecijfer voor de maand januari. "Dit cijfer zal cruciaal zijn voor de verwachtingen over toekomstige renteverlagingen [door de Fed]", aldus beleggingsspecialist Justin Blekemolen van Lynx.
Economen gepolst door Dow Jones voorzien een stijging op maandbasis van 0,3 procent, en een PCE-inflatie van 2,5 procent op jaarbasis.
De olieprijzen daalden vrijdagochtend. Een vat Brentolie werd 0,8 procent goedkoper op 73,42 dollar.
De rentes in Europa bleven dicht bij huis en de euro/dollar stond in de parkeerstand rond de 1,0400.
Stijgers en dalers
Binnen de hoofdfondsen gingen DSM-Firmenich en Unilever aan kop met winsten van 0,6 en 0,5 procent. Onderaan was het wat drukker en verloren ASML, Prosus en ASMI tussen de 2,4 en 3,1 procent.
Bij de midkappers was Fugro de uitblinker met een winst van bijna 6 procent. De bodemonderzoeker overtrof de verwachtingen en gaat het dividend flink verhogen.
AMG had een stuk lastiger en daalde 5,4 procent en verloor daarmee een groot gedeelte van de koerswinst van gisteren naar goede cijfers.
Bij de smallcaps ging Forfarmers aan kop met een winst van 1,3 procent.
PostNL verloor 2,1 procent, wellicht gevoed door de slechte resultaten bij het Belgische Bpost, dat ruim 20 procent verloor in Brussel.
Kendrion was de grootste daler met een verlies van ruim 8 procent. Kendrion heeft een lastig 2024 achter de rug en boekte onderaan de streep rode cijfers, terwijl de vooruitzichten onzeker blijven. Dit bleek vrijdag uit de gepubliceerde cijfers van de specialist in elektromagneten.
Door: ABM Financial News.
info@abmfn.nl
Redactie: +31(0)20 26 28 999
Bron: ABM Financial News
ABM Financial News is dé leverancier van beursnieuws in de Benelux. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.
Meld u aan voor deBeurs.nl dagelijkse nieuwsbrief
en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!